سپتامبر 14, 2021

جت پرینترهای صنعتی

جت پرینترهای صنعتی

جت پرینتر های صنعتی چاپگر ها یا تاریخ زن هایی هستند است که تاریخ تولید ، تاریخ انقضاء ، بارکد و دیگر اطلاعات مورد نظر را بر روی بسته بندی محصولات چاپ می کنند.قیمت جت پرینترهای صنعتی بستگی به نوع مدل انتخابی شما دارد. یک تاریخ زن صنعتی معمولی در سال 1402 حدودا بین 200 الی 250 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

جت پرینترهای صنعتی

دانستن تاریخ تولید و انقضا در بعضی از محصولات برای سلامتی افراد ضروریست، زیرا در صورتی که تاریخ مصرف آن گذشته باشد باعث مسمومیت و بروز مشکلاتی در مصرف کننده می شود. محصولاتی مانند: داروها، مواد خوراکی، لوازم آرایشی و بهداشتی و … جزء این محصولاتی هستند که دانستن تاریخ تولید و انقضایشان از اهمیت بیشتری نسبت به سایر محصولات برخوردار می باشد. برای درج این اطلاعات مهم و ضروری، از وسیله ای به نام جت پرینترهای صنعتی استفاده می کنند.دستگاه جت پرینتر عملیات چاپ این اطلاعات را به خوبی انجام می دهد.

برندهای جت پرینتر در ایران

بهترین برندهای جت پرینتر

ده برند برتر جت پرینتر موجود در ایران 1- شرکت دومینو 2- شرکت ایماژ 3 –شرکت لینکس 4- شرکت ویدیو جت 5- شرکت های پک 6- شرکت کی جی کی 7- شرکت هیتاچی 8-شرکت لایبینگر 9-شرکت آلفا 10-شرکت سیترونیکس می باشد این ده شرکت از معروف ترین شرکت هایی هستند که در حوزه جت پرینتر صنعتی فعالیت دارند.

جت پرینتر چیست؟

برای چاپ اطلاعات بر روی بسته بندی محصولات از وسیله ای به نام جت پرینتر استفاده می شود. این دستگاه با دریافت اطلاعات مهم مانند: تاریخ تولید، تاریخ انقضا، قیمت و … جوهر را به همان صورت بر روی محصول پرتاب کرده و در واقع عملیات چاپ را انجام می دهد.

نصب جت پرینتر

با توجه به اطلاعاتی که درباره جت پرینتر تا کنون دریافت کرده اید باید حدس زده باشید که جت پرینتر در چه قسمتی از خط تولید نصب می شود. در انتهای خط تولید زمانی که تولید محصول تکمیل شده است و بسته بندی آن نیز انجام شده است، جت پرینتر نصب می شود و با عبور کالا از رو به روی جت پرینتر، سنسور آن محل مورد نظر را شناسایی کرده و فرمان چاپ اطلاعات را می دهد و خیلی سریع، اطلاعات بر روی آن درج می شود. البته در برخی از انواع جت پرینتر به این صورت عملیات چاپ اطلاعات انجام می شود و در برخی دیگر از انواع آن، به نحوی دیگر مثلا به صورت دستی باید اطلاعات را بر روی کالا درج کرد.

به عبارت دیگر برای درج اطلاعات بر روی کالاهایی که سبک هستند و می توان آن ها را از روی نوار نقاله عبور داد، از جت پرینتر ثابت استفاده می شود و برای سایر محصولات سنگین باید از جت پرینتر دستی استفاده کرد. در ادامه بیشتر در این باره توضیح خواهیم داد.

جت پرینترهای صنعتی چیست؟

طبق یک دسته بندی، جت پرنیتر ها به دو دسته صنعتی و دستی تقسیم بندی می شوند یعنی همان انواعی که به صورت مختصر قبلا توضیح دادیم. در این قسمت از مقاله می خواهیم درباره جت پرینترهای صنعتی صحبت کنیم.

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم برخی از کالاها به علت سبک بودن و … در زمان تولید و سایر مراحل آن، از روی نوار نقاله به حرکت در می آیند و به قسمت های بعدی منتقل می شوند. به منظور چاپ اطلاعات لازم بر روی این نوع محصولات، در پایان خط تولید، جت پرینتر ثابت نصب می شود.

این نوع جت پرینتر که از نوع جت پرینترهای صنعتی به حساب می آید، مجهز به سنسور و حسگر می باشد تا به محض عبور کالای مورد نظر از رو به روی آن، فرمان چاپ اطلاعات ارسال شده و اطلاعات به وسیله جوهر و … بر روی آن درج شوند. این اطلاعات از قبل، توسط کامپیوتر و … به جت پرینتر ارسال شده است. کیفیت چاپ و سرعت آن توسط این نوع جت پرینتر ها بالا است به همین دلیل برای کارخانه هایی که تعداد تولید محصولات آن ها در روز زیاد است، بسیار کاربردی و مفید می باشد.

خرید جت پرینترهای صنعتی

در بازار انواع مدل های جت پرینتر از جمله جت پرینتر صنعتی وجود دارد. ابتدا شما باید نوع نیاز خود را بررسی کنید مثلا چه تعداد محصول در طول روز تولید می کنید، جنس بسته بندی آن ها از چیست، چه میزان بودجه ای را برای خرید جت پرینتر در نظر گرفته اید و … ابتدا پاسخ این سوالات را پیدا کنید و سپس با توجه به آن ها اقدام به خرید جت پرینتر صنعتی مناسب خود نمایید. در این صورت است که خرید شما از هر لحاظ، بصرفه خواهد بود.

تعمیر و سرویس جت پرینترهای صنعتی

تعمیر جت پرینتر

تعمیر و سرویس جت پرینترهای صنعتی

جت پرینترهای صنعتی مانند هر وسیله دیگر، نیاز دارند به صورت دوره ای سرویس شوند و در صورت نیاز، قطعات مورد نظرشان تعمیر شوند. در صورت توجه به این نکته بسیار مهم، کارایی و عمر دستگاه شما بالا می رود و می توانید چاپ اطلاعات را با کیفیت بالا بر روی محصولات خود داشته باشید. از مهمترین موارد برای سالم ماندن دستگاه میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  1. آگاهی داشتن از نحوه استفاده جت پرینتر
  2. قرار دادن دستگاه در محل مناسب
  3. خاموش کردن جت پرینتر به شکل صحیح
  4. اگر برای مدت زیادی دستگاه میخواهد خاموش بماند از منوی اپراتوری جوهر به طور کامل از سیستم هیدرولیک تخلیه شود و لوله ها کاملا با حلال شستشو شود که این کار از طریق منوی اپراتوری به سادگی انجام پذیر است
  5. شستشوی هد دستگاه پس از خاموش کردن احتمال خشک شدن جوهر روی نازل را کمتر میکند

جت پرینترهای دستی

اگر به خاطر داشته باشید قبلا جت پرینترها را در یک تقسیم بندی، به صنعتی و دستی تقسیم کردیم. جت پرینتر صنعتی را تا حدی توضیح دادیم اکنون نوبت جت پرینتر دستی است. جت پرینتر دستی که با نام پرتابل نیز شناخته می شود برای کارگاه ها و تولیدات کوچک مناسب است؛ زیرا سرعت چاپ اطلاعات با این جت پرینتر پایین است و نمی توان تعداد بالایی از محصولات را در طول روز پوشش داد. همچنین در صورتی که کالاها سنگین هستند و حمل و نقل آن ها کار سختی باشد، اطلاعات ضروری به وسیله جت پرینتر دستی بر روی آن ها درج می شود.

قیمت جت پرینترهای دستی

جت پرینترهای دستی در انواع مختلفی تولید می شوند و هر کدام از آن ها دارای ویژگی های مخصوص به خود می باشد. داشتن هر کدام از این قابلیت ها بر قیمت دستگاه تاثیرگذار می باشد. به میزانی که دستگاه ویژگی ها و کیفیت بالاتری داشته باشد و یا آن که ساخت خارج از کشور باشد، قیمت جت پرینترهای دستی نیز افزایش می یابد.

جت پرینترهای لیزری

نوع دیگری از جت پرینترها، جت پرینترهای لیزری هستند که همانطور که از نامش می توانید حدس بزنید با لیزر و تابش نور کار می کند به این صورت که به جای استفاده از جوهر برای چاپ اطلاعات، از لیزر استفاده می کند. استفاده از لیزر برای چاپ اطلاعات بر روی محصولات، مزایایی دارد از جمله این که دوام و ماندگاری اطلاعات را بالا می برد و همچنین کیفیت و دقت درج اطلاعات را افزایش می دهد.

جت پرینترهای اتوماتیک

یکی دیگر از انواع جت پرینترها، جت پرینترهای اتوماتیک هستند که دارای سنسور یا حسگر می باشند. در این نوع جت پرینترها، به محض عبور کالا از رو به روی حسگر دستگاه، رنگ مورد نظر انتخاب شده و عملیات چاپ انجام می شود. از آن جایی که چاپ اطلاعات در این نوع جت پرینتر به صورت اتوماتیک انجام می شود، سرعت کار بسیار بالا است به همین دلیل برای کارخانه های بزرگ با تیراژ محصولات زیاد در روز بسیار مناسب می باشد.

همانطور که مشاهده کردید جت پرینترهای متنوعی در بازار وجود دارند که قابلیت های آن ها با هم متفاوت است. شما می توانید بر اساس سلیقه و نیازی که دارید جت پرینتر مناسب خود را تهیه کنید تا به نتیجه دلخواهتان دست پیدا کنید.